• روابط کار

  • روابط کار


  • روابط کار

Loading

اخبار حوزه مدیریت روابط کار

برگزاری کارگاه"آموزشی ایمنی کار در ارتفاع" ویژه بازرسان کار استان خراسان رضوی

روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از برگزاری کارگاه"آموزشی ایمنی کار در ارتفاع" ویژه بازرسان کار خبر داد.

روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از برگزاری کارگاه"آموزشی ایمنی کار در ارتفاع" ویژه بازرسین کار که با حضور کارشناسان و مدرسان از وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صورت پذیرفت خبر داد.این کارگاه آموزشی به صورت دوره 8 ساعته تئوری و عملیاتی ویژه بازرسان کار در سالن تلاش و سالن بابانظر مجموعه ورزشی فرهنگی برگزار گردید.


روابط کار
روابط کار
روابط کار

 
********************************************
روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از تقدیر مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از مهندس محمود احمدی خبر داد
بر اساس این خبر کریم یاوری طی نامه ای از اقدامات و تلاشهای مهندس احمدی در خصوص پیشبرد اهداف و برنامه های حوزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری تشکر و قدردانی کرد در متن این پیام آمده است :خدمت به مردم به ویژه جامعه کار و تولید بدون تردید مرضی درگاه خداوند متعال است .بی شک انجام شایسته وظایف سازمانی در جهت بهبود و ارتقاء عملکرد و دست یابی به اهداف کلان وزارت متبوع افتخار بزرگی است که پروردگار متعال آن را بر عهده کسانی قرار داده که با عمل خالصانه خویش در مسیر گره گشایی از امور مردم گام بر می دارند . لذا بدینوسیله تقدیر و تشکر خود را به پاس زحمات بی شائبه در جهت پیشبرد اهداف و برنامه ها اعلام میدارم . ضمن آرزوی توفیق امید است با تلاش و همت تمامی دست اندرکاران این مسیر در سالهای آتی نیز تداوم یابد.

مدیرکل

********************************************

کسب رتبه برتر 3 سال متوالی و 6 ماهه اول سال جاری توسط اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در حوزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بر اساس ارزیابی انجام گرفته در تحقق شاخص های اولویت دار در حوزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری از سوی وزارت متبوع این اداره کل توانست در طی 6 ماهه اول سال جاری با کسب حداکثر امتیاز و کسب امتیاز 100 پس از ارزیابی نهایی و کسب رتبه برتر جزء استانهای پیشرو در این امر باشد.

 مهندس محمود احمدی مدیرکل تعاون ، کارو رفاه اجتماعی خراسان رضوی  در رابطه با این خبر اظهار داشت : از وظایف و اهداف مهم این اداره کل بررسی پرونده متقاضیان برقراری بیمه بیکاری ، رصد ، پیگیری و حمایت از پایداری مشاغل می باشد وی  همچنین  اشتغال مجدد مقرری بگیران را نیز یکی دیـگر از چشم اندازهای روشن این اداره کل برشمرد .

 وی مدیریت در پرداخت منابع صندوق بیمه بیکاری و بستر سازی جهت جذب مقرری بگیران توسط کارفرمایان را حائز اهمیت دانسته و افزود : تمام تلاش این اداره کل بر این است تا منابع صندوق بیمه بیکاری را مجدداً به چرخه تولید بازگردانیم و در این راستا تمام تلاش خود را بکار خواهیم بست لذا با اشتغال مجدد این عده از مقرری بگیران در منابع صندوق بیمه بیکاری نیز صرفه جویی خواهد گردید.

مهندس احمدی در ادامه سخنان خود گفت : ما در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی با برنامه ریزی های مدون و زمانبندی شده و بهبود فرآیند انجام امور و با بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود ، در راستای تحقق تعهدات شاخص های اختصاصی ثبت شده در سامانه برته تلاش نموده و تحقق اهداف تعریف شده را سرلوحه فعالیت ها و اقدامات در این اداره کل قرار داده ایم که کسب امتیاز صد در صدی و رتبه برتر طی سال های 93 ، 94 و 95 و 6 ماهه سال 96 در حوزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری گواه این مدعاست . 

********************************************
روابط عمومی اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بررسی حقوقی حوادث ناشی از کار ویژه بازرسان کار این اداره کل خبر داد.
در این جلسه مهندس محمود احمدی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی در سخنانی هدف از برگزاری چنین نشست ها و دوره هایی را تقویت بنیه علمی و تکنیکی بازرسین کار برشمرد. وی در سخنانی اظهار داشت: خوشبختانه جلسات پرسش و پاسخ ،دوره های آموزشی برگزار شده و تعاملات انجام گرفته بین وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و این اداره کل بسیار مفید واقع شده است و برگزاری اینگونه دوره های آموزشی در نهایت رضایت ارباب رجوع را در پی داشته است .

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه سخنان خود ضمن تشکر از برگزاری دوره های آموزشی در سطح استان و همکاری و تعامل انجام گرفته این اداره کل با مجموعه دادگستری استان ابراز امیدواری نمود و هدف از برگزاری این دوره های آموزشی را افزایش اطلاعات حقوقی بازرسین کار و افزایش سطح اطلاعات حقوقی آنان عنوان نمود.

  مرتضوی زاده مدیر روابط کار اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در رابطه با این خبر اظهار کرد: در این کارگاه آموزشی که با حضور مهندس احمدی مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، حجت الاسلام بصیری معاون قضایی و رئیس کل محاکم عمومی انقلاب مشهد و سرپرست دادگاه های حقوقی مشهد و جمعی از بازرسین کار صورت پذیرفت ضرورت های شناسایی فرض حادثه و عوامل دخیل در بروز حوادث ، تقصیر و فرض تقصیر و معیارهای توزیع مسئوولیت و درصد تقصیر و مبنای قانونی تعیین آن ، میزان تاثیر عوامل در حادثه و شناسایی میزان آنها با نظر به قانون جزایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت

مدیریت روابط کار

 

 

********************************************
کریم یاوری مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی:هم اکنون حدود 226 هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می نمایند.

 

روابط کار روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از برگزاری همایش و دوره آموزشی قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی مرتبط با بیمه بیکاری با حضور کریم یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت متبوع خبر داد .

یاوری در سخنان خود گفت: شناسایی و رصد ، پیگیری ، بررسی  و رسیدگی و حل و فصل مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکلدار یکی از اولویت ها و فعالیت ها و اقدامات وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی است و از اولویت های کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید استانهای کشور و کارگروه ملی به شمار می رود.

برای صیانت از نیروی کار ، کارفرمایان ، کارآفرینان و سرمایه گذاران و حفظ حیات بنگاه های اقتصادی و پایداری تولید و تثبیت اشتغال رسیدگی حل و فصل مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکلدار ضروری است.کارفرمایان ، کار آفرینان و سرمایه گذارانی که بخواهند هر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید و جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید که در راستای سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت دهند و اصلاح ساختار انجام دهند کارگران آنان در طول مدت زمان تغییر اقتصادی با مصوبه شورایعالی کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکلدار فقط نقدینگی نیست بلکه پاره ای از مشکلات درون کار گاهی است همانند ( بالا بودن هزینه های تولید ، انباشت محصولات تولیدی ، نیاز به اصلاح ساختار ، اختلاف بین سهامداران ، بعضاً سوء مدیریت و ...) و بخش برون کارگاهی همانند ( رکود صنعت ، تحریم ها ، واردات بی رویه ، قاچاق کالا ، مطالبات از سایر سازمان ها و...)

در شرایطی که بنگاه های اقتصادی با مشکل مواجه می گردند ، نیروی کار و کارگران عزیز می بایستی نهایت همراهی و همکاری را برای حل مشکل در جهت پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان به عمل آورده و می آورند.در سال 1395 بنگاه های اقتصادی از محل رونق تولید برای تثبیت اشتغال و بهینه کردن خطوط تولید و ادامه فعالیت حدود 18 هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت نمودند.در سال 1396 نیز طرح رونق تولید برای واحد های صنعتی و معدنی کوچک و متوسط اجرا می گردد همچنین بنگاه هایی که نیاز به باز سازی و نوسازی دارند و طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 60 درصد اجرا به آنان تسهیلات پرداخت می گردد.

بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بدون میل اراده از کار بیکار می شوند بیمه بیکاری پرداخت می نماید.بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به دلیل بروز حوادث قوه قهریه و غیر مترقبه از قبیل سیل ، زلزله ، جنگ ، آتش سوزی و ... بیکار می شوند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می گردند.پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست اندرکاران اجرای قانون بیمه بیکاری است در سال 1396 تا کنون حدود 12 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری اشتغال مجدد پیدا کرده اند.سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است آموزش مهارت های مورد نیاز بازار کار و نیز باز آموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانجات فراهم نماید. هزینه های آموزش های فنی و حرفه ای مقرری بگیران بیمه بیکاری از حساب بیمه بیکاری تامین و پرداخت می گردد.

تا کنون حدود 23 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی و باز آموزی و تجدید مهارت معرفی گردیده اند.هم اکنون حدود 226 هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می نمایند.کارگران مجرد مشمول قانون بیمه بیکاری حداقل 6 ماه و حداکثر 36 ماه و کارگران متاهل و متکفل حداقل 12 ماه و حداکثر 50 ماه به نسبت سابقه کاری و بیمه پردازی می توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمایند.ایام مقرری بیمه بیکاری جزء سابقه بیمه ای قابل قبول برای ایام بازنشستگی کارگران محاسبه می گردد.

مقرری بیمه بیکاری برای کارگران مشمول از روز اول بیکاری قابل پرداخت است و کارگران مکلفند ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به ادارات تعاون ، کار و رفاه اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه آن اعلام نمایند.کارآفرینان و کارفرمایان محترم در تمامی واحد های تولیدی ، صنعتی ، صنفی ، خدماتی و کشاورزی برای بهره مندی نیروی کار خود از مزایای قانونی نسبت به بیمه نمودن کارگران اقدام نمایند.

 

********************************************
روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از برگزاری همایش تخصصی" آشنایی با مقررات دیوان عدالت اداری و صلاحیت آن در رسیدگی به دعاوی "در سالن تلاش این اداره کل خبر داد .

مدیر کل

مرتضوی زاده مدیر روابط کار اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در رابطه با این خبر اظهار کرد : این همایش با حضور حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ریاست شعبه پانزدهم تجدید نظر دیوان عدالت اداری ، صالحی انصاری ریاست شعبه 48  بدوی دیوان عدالت اداری  و  اعضاء هیئت های تشخیص و حل اختلاف ، نمایندگان کارگران و کارفرمایان و کارشناسان حوزه روابط کار استان و رؤسای ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستانها برگزار شده است  .

وی ضمن  ارائه گزارشی از عملکرد حوزه روابط کار این اداره کل در سخنانی اظهار داشت : اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان منظم ترین مراجع حل اختلاف را دارد و تایید 97 درصدی آراء صادره مراجع حل اختلاف کار این استان در دیوان عدالت اداری گواه این ادعا است . وی در ادامه گفت : کارشناسان این اداره کل با آشنایی کامل به قوانین و رعایت عدل و انصاف در هیئت های تشخیص و مراجع حل اختلاف مشغول رسیدگی به اختلافات بین کارگر و کارفرما می باشند و جلسات را در آرامش و بدور از هر گونه تنشی برگزار می نمایند .

 مرتضوی زاده کمک به ایجاد محیطی آرام و به دور از هرگونه تنش و برقراری فضای گفتگو و تفاهم را از اثرات مثبت اصل سه جانبه گرایی دانست و افزود : در شرایط کنونی کمک به ایجاد روابط صمیمانه بین کارگر و کارفرما و جلوگیری از هرگونه تنش و درگیری در بنگاههای اقتصادی و ایجاد فضای آرام در حوزه های کاری بسیار حائز اهمیت بوده و کمک شایانی به حفظ اشتغال و صنعت استان خواهد نمود .

ایشان در خاتمه در خصوص ماده 57 و 63 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و تبصره یک ماده 110 و ماده 39 و عملکرد هیات عمومی دیوان عدالت اداری در ارتباط با آرائ مرتبط با حوزه کار توضیحاتی را بیان نمودند.