اخبار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: سال 1396 سال شکوفایی دولت تدبیر و امید است تا انشالله دستاوردهای این اقدامات در زندگی مردم ملموس تر شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد:  سال 1396 سال شکوفایی دولت تدبیر و امید است تا انشالله دستاوردهای این اقدامات در زندگی مردم ملموس تر شود.
تفاهم نامه طرح تکاپو ( برنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار ) با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر ارتباطات و استاندار خراسان رضوی به امضاء رسید .

تفاهم نامه طرح تکاپو ( برنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار ) با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر ارتباطات و استاندار خراسان رضوی به امضاء رسید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم اظهار داشت : در چهار سال گذشته دولت از همه تلاش خود برای بزرگ کردن اقتصاد  بهره گرفته  در حالی که  مشکل ما کوچک بودن اقتصاد کشور بود و علی رغم  شرایط سخت و کسری های موجود؛  در همه حوزه ها رشد و توسعه ی خوبی داشتیم .وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رکود طولانی بازار کار، دارای اثرات  دوره ای می باشد که به دوره ی ما برخورد وی گفت: موفق شدیم با سیاست بزرگ کردن اقتصاد کشور نسبتاً در این حوزه موفق باشیم.

ربیعی ادامه داد: البته فراهم شدن شرایط بین المللی مناسب نیز به ما کمک کرد ولی باید ساختارهای داخلی برای این امر آماده تر شود؛ اشتغال نباید معطل بزرگ شدن اقتصاد کشور می ماند چراکه اشتغال در کشور ما امری حیاتی است.وی با بیان اینکه از سال 84 تا سه سال بعد رشد داشته ایم، گفت: ما نیز اثر دوره ای سه ساله رکود را تجربه کردیم و تاثیر بر اشتغال از ناحیه سرمایه گذاری ها با تاخیر صورت می گیرد.

ربیعی بیان کرد: از سال 84 تا سه سال بعد از آن شاهد رشد در کشور هستیم. ما نیز اثر دوره ای سه ساله رکود را تجربه کردیم و تاثیر اقدامات صورت گرفته بر اشتغال از ناحیه سرمایه گذاری ها با تاخیر صورت می گیرد. براساس تحلیلی که در هیات وزیران صورت گرفت، یک برنامه اشتغالی که بتواند بر رشد اثرگذار باشد، طراحی شد. در این طرح می خواهیم از سمت اشتغال رشد و تولید را افزایش دهیم و با جهت گیری از این سمت حرکت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: بخشی از این برنامه ها امروز در حال دنبال شدن است. رشد ما در سال آینده مناسب خواهد بود؛ مهم ترین سیاست گذاری ما جهت گیری در رشته های پرظرفیت اشتغال بود. در این راستا رسته هایی شناسایی شد و برای هر کدام بسته حمایت خاصی ایجاد شد.

ربیعی با بیان اینکه یکی از مهم ترین و اصلی ترین رسته ها برای ایجاد اشتغال حوزه آی سی تی است، عنوان کرد: کارگروهی برای رفع موانع کسب و کار در فضای مجازی تشکیل شده و ابعاد آن از منظر حقوقی، ساختار و... نیز در این بسته دیده شده است. امیدواریم این بسته نخستین بسته ای باشد که برای تصویب به هیات دولت می رود. می توان برنامه اشتغال عمومی را با ظرفیت هایی که در این حوزه وجود دارد، دنبال کرد.وی گفت: یکی از مسایل مد نظر ما کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی است که در سال 95 در 8 استان انجام شد. در سال 96 با ظرفیت جذب بیشتری انجام خواهد شد. اشتغال در مشاغل محلی، اشتغال با تاکید بر مناطق محروم، توسعه اشتغال خانگی و اتصال به بخش های بالادستی و در نهایت طرح تکاپو مهم ترین طرحی بود که در دولت مورد بررسی قرار گرفت.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما رسته های دارای ظرفیت بیشتر را شناسایی کردیم که در 7 استان به صورت آزمایشی اجرا شد. در همین شهر مشهد نهاد مدرسه کفش ایجاد شد. هدف ما این است که این نهادها با زنجیره جهانی اتصال یابد و از سوی دیگر به مناطق متصل شود.

 ربیعی اظهار کرد: 70 درصد از حوزه فناوری ارتباطات تولید محتواست. دولت، دانشگاه و بخش خصوصی سه ضلع مثلثی است که باید به آن توجه داشت تا پای کار بیایند. پیشنهاد می کنم تعیین صلاحت حرفه ای شرکت های حوزه آی تی و آی سی تی به بخش خصوصی واگذار شود.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه فرماندهی و مسئولیت اصلی این اقدامات با وزارت ارتباطات است، گفت: ما نیز در این پروژه همکاری داریم. امروز 22 شرکت با 24 پروژه با 320 میلیارد تومان سرمایه پای کار آمده اند که پیش بینی می شود با این اقدامات 8000 شغل در استان ایجاد شود. در حوزه ارتباطات حتی می توان با سرمایه گذاری های محدودتر به اشتغال پاسخ گفت.وی تاکید کرد: سال 88 یک میلیون و 840 هزار شغل داشته ایم که این تعداد در سال 92 به یک میلیون 830 هزار شغل رسیده است. این یعنی اشتغال کشور 10 هزار نفر منفی بوده است. این رقم امسال به یک میلیون و 930 هزار نفر رسیده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: سال 1396 سال شکوفایی دولت تدبیر و امید است تا انشالله دستاوردهای این اقدامات نیز در زندگی مردم ملموس تر شود.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری و اطلاعات نیز در خصوص صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار کرد: امروز به ادعای همه استفاده از محتوا و ترافیک داخلی تحول عظیمی در کشور به وجود آورده است. ما اراده ای داشتیم که آنچه بخش خصوصی انجام می دهد را انجام ندهیم و حمایت کنیم. این امر در کشور کار سختی است ولی در حال نهادینه شدن است. امروز زیرساخت های کشور برای یک کار بزرگ آماده است.وی افزود: در استان خراسان رضوی 825 میلیارد تومان دولت و بخش خصوصی سرمایه گذاری داشتند. قرار این است 497 میلیارد تومان دیگر نیز تا پایان این دولت در استان در این حوزه سرمایه گذاری شود. این می تواند تحول بزرگی در استان به وجود آورد. 30 میلیارد تومان از این بودجه برای مشهد 2017 انجام شد. واعظی با اشاره به اینکه  بستر آماده بوده و این استان نیز از غنای خوبی برخوردار است، گفت: ما نباید اجازه دهیم نیروهای فارغ التحصیل کشور که 16 درصد آن ها در حوزه آی سی تی هستند، با این بستر و فضایی که به وجود آمده، بیکار باشند. این اقدام شدنی است و حتما می توان آن را انجام داد.

 

۱۲ فروردین ۱۳۹۶ ۱۹:۰۳

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید