اخبار

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی: آمار زنان جوینده کار در خراسان رضوی کاهش یافته است

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی: آمار زنان جوینده کار در خراسان رضوی کاهش یافته است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: تعداد زنان جوینده کار در این استان طی سال 1393 نسبت به سال ماقبل 9 درصد کاهش یافت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: تعداد زنان جوینده کار در این استان طی سال 1393 نسبت به سال ماقبل 9 درصد کاهش یافت.

به گزارش اداره روابط عمومی تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی مهندس احمدی درحاشیه همایش زن توسعه همایش زن، توسعه اجتماعی، فرهنگی و کارآفرینی بدون اشاره به میزان کنونی اشتغال و بیکاری بانوان در خراسان رضوی افزود: طی سال 93 وضعیت اشتغال زنان استان نسبت به سال قبل کاهش داشت.

پیش از این مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی میزان بیکاری زنان را در این استان حدود 14.4 درصد عنوان کرده بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ادامه مجموع جمعیت جوینده کار در این استان ثبت شده در سامانه اداره کل را طی پارسال 52 هزار و 700 نفر اعلام کرد.

وی افزود: از این تعداد 16 هزار و 300 نفر معادل 31 درصد جویندگان کار ثبت نام شده را زنان تشکیل می دادند که از این تعداد طی پارسال هفت هزار و 136 نفر در فرصتهای شغلی اشتغال یافتند.

احمدی گفت: در سال 1392 تعداد زنان جوینده کار در خراسان رضوی 17 هزار و 924 نفر بود.

وی ادامه داد: در این میان حداقل 10 درصد جمعیت زنان خراسان رضوی بی سرپرست و به نوعی سرپرست خانوار هستند.

وی افزود: طی سالهای اخیر جمعیت زنان بی سرپرست در خراسان با توجه به آسیبهای اجتماعی و رشد فزاینده طلاق، افزایش زیادی داشته و ساماندهی درستی هم در این حوزه و اشتغال و خوداتکایی آنان انجام نشده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: امسال تلاش می شود در این حوزه بطور جدی ورود کرده و وضعیت این جمعیت را ساماندهی و از آنان حمایت کنیم.

وی از جمله اقدامات در این حوزه طی امسال را پوشش بیمه ای زنان سرپرست خانوار ذکر و بیان کرد: برای ساماندهی این جمعیت در بخش تعاونی هم اقداماتی شروع شده است.

احمدی افزود: اشتغال بانوان در سه حوزه خوداشتغالی، مزدبگیری و تعاونیها در خراسان رضوی صورت گرفته و هم اینک 601 تعاونی فعال در حوزه بانوان در تمامی گرایشها اعم از تولیدی، توزیعی و خدماتی با عضویت هفت هزار و 800 نفر فعال می باشد.

وی اشتغال ایجاد شده توسط تعاونیهای زنان را پنج هزار و 541 مورد ذکر و بیان کرد: ظرفیت ایجاد واحدهای تعاونی و تشکل سازی در خراسان بالا است اما استقبال خوبی از سوی بانوان نسبت به این امر وجود ندارد ضمن آنکه حمایت خوبی هم از سوی بانکها در این زمینه صورت نگرفت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: امسال طی هماهنگی با استانداری تلاش می شود در این زمینه اقدامات خوبی اجرایی شود.

وی افزود: از دیگر ضرورت ها فراهم کردن زمینه عرضه تولیدات مشاغل خانگی و صنایع دستی بانوان است که حمایت مناسب و مستمری از آن طی سالهای گذشته انجام نشده است.

دو میلیون و 995 هزار نفر از جمعیت شش میلیون نفری خراسان رضوی را بانوان تشکیل می دهند.

۳۰ فروردین ۱۳۹۴ ۲۱:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید