اخبار

مدیر منطقه‌ای آسیا، اقیانوسیه تعاون: بازنگری در ساختار تعاونی‌ها نیاز اصلی بخش تعاون ایران 29/11/1388

مدیر منطقه‌ای آسیا، اقیانوسیه تعاون گفت: عدم آموزش تخصصی اقتصاد تعاونی و تعدد تعاونیهای خرد عمده مشکل بخش تعاون ایران است که برنامه‌های آتی این بخش باید در جهت مرتفع‌ساختن این نقیصه تعریف و اجرایی شود.
خبرگزاری فارس: مدیر منطقه‌ای آسیا، اقیانوسیه تعاون گفت: عدم آموزش تخصصی اقتصاد تعاونی و تعدد تعاونیهای خرد عمده مشکل بخش تعاون ایران است که برنامه‌های آتی این بخش باید در جهت مرتفع‌ساختن این نقیصه تعریف و اجرایی شود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، چن هو چوی " مدیر منطقه‌ای آسیا، اقیانوسیه تعاون " در نشست با مسئولان اجرایی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: بخش تعاون ایران با دو کاستی یا نقیصه اصلی عدم آموزش تخصصی تعاون و پراکندگی و خردی تعاونی‌ها مواجه است که برای ورود به بازارهای جهانی باید این دو نقیصه برطرف شود.
وی ادامه داد: در مناسبات اقتصادی به خصوص اقتصاد تعاونی پرداختن به موضوع آموزش شاید در ظاهر چندان مورد توجه واقع نشود اما واقعیت امر این است که تنها در صورت تحقق زیرساخت‌های آموزش تخصصی تعاون و ادغام تعاونیهای کوچک‌تر در هم با هدف تجمیع سرمایه‌های خرد در یک قالب مشخص و تعریف تشکل‌های بزرگ اقتصادی، بخش تعاون قادر به ورود به بازارهای جهانی و فعالیت‌ در این عرصه خواهد بود.
وی افزود: در امور اقتصادی امروز، مدیران و سیاستگذارانی موفق هستند که در مسیر رشد و تعالی آموزش‌های خاص حوزه تحت پوشش را دیده و به جهت تخصصی علمی و فنی تجهیز شده باشند، بنابراین آتیه روشن بخش تعاون ایران در گرو تبیین صحیح زیرساخت‌های آموزشی و تجهیز تعاونیهای خرد و ساماندهی مجموعه تعاونی‌هاست.
مدیر منطقه‌ای آسیا، اقیانوسیه تعاون تصریح کرد: معتقدم بحث آموزش تخصصی تعاون باید شامل آموزش حسابرسی، حسابداری یا به طور عام مارکتنیگ، آموزش عملی و تئوری مهارت‌های کامپیوتری و نحوه مدیریت در بخش تعاون باشد چرا که همه مدیران و مجریان بخش تعاون تنها زمانی می‌توانند در راستای اهداف تعیین شده گام بردارند که به لحاظ علمی و فنی بر حوزه تحت امر خود مسلط باشند.
چان هو چوی خاطرنشان کرد: بررسی وضعیت موجود تعاونیهای ایران چه به لحاظ کیفی و چه به لحاظ کمی طبق آمارهای ارائه شده توسط مسئولان بخش تعاون ایران مبین این موضوع است که تعاونیهای ایران خرد و در تعداد بالایی تعریف و به فعالیت مشغول هستند و این در حالی است که نظارت بر نحوه عملکرد این تعداد تعاونی به لحاظ مدیریتی بسیار مشکل و چالش‌ساز تعبیر می‌شود.
وی تأکید کرد: معتقدم در صورتی که مسئولان سیاستگذار بخش تعاون ایران بتوانند تعاونیهای کوچک‌تر را در هم ادغام و عرصه فعالیت مشترکی برای آنها تعریف کنند، می‌توانند طی سال‌های آتی بسیار مؤثرتر و در سطح کلان‌تری در اقتصاد فعالیت داشته باشند چرا که عرصه اقتصادی امروز جهان عرصه رقابت است.
چان، هو، چوی گفت: البته قبول دارم که پرداختن به راه‌اندازی تشکل‌های بزرگ اقتصادی در سطح ملی نیازمند بازنگری کلی در سیاست اجرایی و قانون‌گذاری است اما مدیریت و رهبری بخش تعاون در بعد ملی و جهانی تنها با ابزارهای تأثیرگذار و تعیین‌کننده امروز جهانی ممکن است.
وی با اشاره به این که مدیریت و رهبری در هر بخش، مبنای پیشرفت آتی آن تلقی می‌شود، ادامه داد: برای پیوستن به نهضت بین‌المللی تعاون شاید بهتر باشد کمیته‌های تخصصی در سطوح منطقه‌ای و جهان تعریف و بخش تعاون ایران ضمن عضویت و فعالیت در آن به بررسی زیرساخت‌های لازم برای پیوستن به نهضت جهانی تعاون بپردازد که البته در آتیه به صدور تجارب، اطلاعات و دانش تعاون به دیگر نقاط جهان منجر می‌شود.
مدیر منطقه‌ای آسیا، اقیانوسیه گفت: بخش تعاون ایران می‌تواند با شرکت در نمایشگاه بنگلور هند ضمن تثبیت جایگاه واقعی خود در فعالیت‌های تعاونی به بررسی آخرین وضعیت بخش تعاون به لحاظ عملکردی در قیاس با دیگر تعاونیهای خارجی بپردازد، ضمن آنکه ما هم سعی خواهیم کرد با فراهم کردن امکاناتی برای هیأت‌های ایرانی زمینه‌ساز بازدید هیأت تعاون ایران از تعاونیهای دیگر کشورها از جمله کره و هند باشیم که البته تقبل هزینه مسافرت بر عهده بخش تعاون ایران خواهد بود.
وی تصریح کرد: در بخش تعاون تشکیل یک گروه بررسی امکان‌سنجی و آموزش مدیریت می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای تعیین‌کننده مورد تأکید و مد نظر سیاستگذاران باشد چرا که فراهم کردن زیرساخت‌های اجرایی تعاون به مفهوم تبیین آتیه‌ای روشن برای بخش تعاون و اقتصاد تعاونی است.

۲۹ بهمن ۱۳۸۸ ۱۴:۳۱
فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید