اخبار

واگذاری بخشی از وظایف به اتحادیه‌ها وکاهش تصدی گری وزارت تعاون 27/11/1388

واگذاری بخشی از وظایف به اتحادیه‌ها وکاهش تصدی گری وزارت تعاون  27/11/1388
معاون وزیر تعاون گفت: وزارت تعاون در تلاش است با توانمندسازی اتحادیه‌ها، شرایط لازم جهت بر عهده گرفتن امور توسط اتحادیه‌ها را فراهم کند.

         عبدالمجید غریب‌رضا معاون نظارت و توسعه تعاونی‌های وزارت تعاون در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، در خصوص اصلاح قانون تعاون، اظهار داشت: تعدادی از اتحادیه‌ها نسبت به برخی مواد پیشنهادی وزارت تعاون اعتراض داشته که این افراد می‌توانند موارد و پیشنهادی خود را ارائه دهند.
غریب‌رضا با بیان اینکه می‌توان پیشنهادات را در کمیسیون‌های دولت و مجلس پیگیری کرد، تصریح کرد: در صورتی که شبهه و یا نگرانی در ماده‌ای از پیشنهادات وزارت تعاون باشد، افراد می‌توانند متن اصلاحی خود را جهت بررسی در کمیسیون‌های دولت و مجلس ارائه دهند.
وی در خصوص واگذاری تصدی‌گری دولت به بخش تعاون، گفت: واگذاری تصدی‌ها در متن پیشنهادی وزارت تعاون لحاظ شده است.
وی در خصوص تخصیص سهم بخش تعاون ناشی از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی، اظهار داشت: با توجه به ماده 29 قانون اصل 44 دولت باید 30 درصد از درآمدهای ناشی از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی را جهت فقرزدایی به بخش تعاون اختصاص دهد.
وی ادامه داد: قسمتی از اعتبار اختصاص یافته به بخش تعاون از سهام واگذار شده شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی باید برای تخفیف سهم سهام عدالت واگذار شده به 3 دهک پائین جامعه استفاده شود.
معاون نظارت و توسعه تعاونی‌های وزارت تعاون با بیان اینکه تاکنون سهم وزارت تعاون از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی پرداخت نشده است، گفت: امیدواریم که با پیگیری‌هایی که در حال انجام است قسمتی از این اعتبار تا پایان سال به بخش تعاون اختصاص پیدا کند.
وی در خصوص واگذاری امور وزارت تعاون به تعاونی‌ها، تصریح کرد: بخشی از امور در وزارت تعاون را می‌توان توسط تعاونی‌ها یا اتحادیه‌ها انجام داد که این امر در حال انجام است.
غریب‌رضا با بیان اینکه ماده 43 قانون بخش تعاون اتحادیه‌ها را در اجرای بسیاری از امور موظف کرده، افزود: وزارت تعاون در تلاش است با توانمندسازی اتحادیه‌ها، شرایط لازم جهت بر عهده گرفتن امور توسط اتحادیه‌ها را فراهم کند.
وی با بیان اینکه بحث نظارت بر تعاونی‌ها در حال انجام است، خاطرنشان کرد: در ارتباط با بحث حسابرسی تعاونی‌ها موضوع در حال پیگیری بوده و قراردادهایی با اتحادیه‌ها مبادله شده که طبق این قرارداد امر حسابرسی تعاونی‌های تحت پوشش را انجام دهند.
وی ادامه داد: در حال تشکیل شرکتی بین تعاونی‌های تولیدی و مصرفی به عنوان حلقه واصل جهت انجام امور بازاریابی هستیم تا دو طرف مصرف و تولید با هم مرتبط شده و بازار تعاونی‌های تولیدی گسترش پیدا کند.

رحمانی‌نیا در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد:
نحوه واگذاری های جدید در بخش تعاون

دبیر کل اتاق تعاون ایران با اشاره به ضرورت واگذاری مالکیت و مدیریت و کاهش تصدی‌گری در امور اجرایی تا پایان سال 1393، از شرایط و نحوه واگذاری های جدید این بخش گفت.


حسین رحمانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، در خصوص واگذاری اختیارات وزات تعاون به تعاونی‌ها، گفت:‌ دولت موظف است تا پایان سال 1393 سه اقدام واگذاری مالکیت، واگذاری مدیریت و کاهش تصدی‌گری در امور اجرایی را انجام دهد.


رحمانی‌نیا اظهار داشت: در حال حاضر اقدامات متعددی که عین تصدی‌گری است در وزارت تعاون انجام می‌شود.
رحمانی‌نیا ادامه داد:‌ اتاق‌های تعاون به نمایندگی از بخش تعاون، اتحادیه‌های سراسری به نمایندگی از تعاونی‌ها و اتحادیه‌های استانی، آمادگی پذیرش انجام امور تصدی را در تمام زمینه‌ها دارا هستند.
وی گفت: ما معتقدیم یکی از وزارت‌خانه‌هایی که به طور حداکثری در امر کاهش تصدی‌گری می‌تواند امورات خود را به مردم واگذار کند وزارت تعاون است و امیدواریم در طی سال‌های آتی با اعتمادی که به بخش تعاون توسط وزارت تعاون وجود دارد امور تصدی گری به مردم واگذار شود.
دبیر کل اتاق تعاون ایران تأکید کرد: با کاهش تصدی‌گری، وزارت تعاون در نقش نظارت عالی اقدام می‌کند که هدف قانون گذار نیز همین است.

* توسعه زیرساخت‌های بخش تعاون برای واگذاری مالکیت

وی خاطر نشان کرد : طبق ماده 18 قانون تعاون، دولت می‌تواند بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی خود را به صورت هبه، یک‌طرفه و حبس موقت در بعد مالکیت و مدیریت به تعاونی‌ها واگذار کند که تا کنون این اقدام توسط دولت صورت نگرفته است.
وی گفت:‌ اعتقاد ما بر این است که قوانین آماده و مترقی و لازم الاجرایی در کشور نسبت به تقویت بخش تعاون داریم لیکن باید اراده زیادی در بدنه نظام و دولت نسبت به این موضوع ایجاد شود.
دبیر کل اتاق تعاون ایران ادامه داد: به استثنای واگذاری‌های به شرکت‌های سهامی عدالت، تا کنون اقدامات مؤثری در جهت واگذاری شرکت‌ها و انجام تسهیلات و توانمند کردن تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها جهت واگذاری بنگاه‌ها و شرکت‌ها صورت نگرفته است.

* حضور اتاق تعاون در صحنه‌های بین‌المللی

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف اتاق تعاون حضور در صحنه‌های بین‌المللی است، خاطرنشان کرد: بدلیل احساس نیاز وجود داشته در اتاق تعاون، با ارتقای ساختار سازمانی اتاق تعاون در امور بین‌الملل و با تشکیل معاونت بین‌الملل در صدد غنی‌سازی و تقویت ارتباطات بین‌الملل هستیم.
رحمانی‌نیا اظهار داشت:‌ ایجاد ارتباطات دو سویه با جهان موجب رشد و پویایی کشور خواهد شد.
دبیر کل اتاق تعاون گفت: انتقال تکنولوژی، تبادل تجارب، ورود اطلاعات، رفع کاستی‌های و موانع تولید، الگو گیری از رفتارهای استاندارد و مورد تأیید که منطبق با سیاست‌های کلی نظام و آموز‌ه‌های اسلامی است مواردی خواهد بود که در دراز مدت موجب رشد و توسعه اقتصادی کشور خواهد شد.
وی به امضاء تفاهم نامه بین اتاق تعاون و برخی کشور‌ها اشاره و تصریح کرد: ایران با کشورهایی مانند چین، تایلند، ویتنام، پرتقال، هند، و مالزی تفاهم نامه امضا کرده‌ است.
وی با بیان اینکه از لحاظ ساختاری ایران به مالزی، هند، و اندونزی نزدیک است، بیان داشت: ارتباط تنگاتنگی بین ایران و کشور چین از لحاظ اصول تعاون وجود دارد.
وی در خصوص اصول هفتگانه تعاون در دنیا، تصریح کرد: ایران به عنوان یکی از اعضای اتحادیه بین‌المللی تعاون از اصول تعاون تبعیت می‌کند.
رحمانی‌نیا افزود: بعضی از اصول تعاون با آموزه‌های دینی ما سنخیت داشته و لذا طی ارتباط های برقرار شده با سایر کشورها،‌ برای حضور در ایران و بازدید از تعاونی‌ها کشور تمایل نشان داده‌اند.
دبیر کل اتاق کشور ادامه داد: برای برقراری رابطه با کشورهای مسلمان دارای تعاونی تمایل بیشتری دارا می‌باشیم زیرا این مبحث مشترک در آموزه‌های دینی است.
وی اضافه کرد: بخش تعاون هیچ گونه محدودیتی برای تعامل دوجانبه جهت برقراری ارتباط منطبق با سیاست‌های ترسیمی کل نظام نداشته و آنجایی که نظام تشخیص دهد ارتباطات با این کشور‌ها برقرار خواهد شد.

* حمایت وزارت بازرگانی در جهت صدور ویزا برای همکاران خارجی

وی در خصوص نحوه حمایت وزارت بازرگانی جهت ورود بازرگانان خارجی، اظهار داشت: خوشبختانه وزیر بازرگانی قبلا در سازمان توسعه تجارت جهانی دارای مسؤلیت بوده و نسبت به رفع موانع ارتباط بین تجار ایرانی و خارجی نگاه مثبت دارد.
وی خاطرنشان کرد: کشور‌هایی مانند چین، تایلند، روسیه، لهستان آمادگی خود جهت بازدید از تعاونی‌های ایران را اعلام کرده‌اند که اتاق تعاون زمینه‌های ورود آنها به ایران را با برقراری تعاملات و ارتباطات با وزارت بازرگانی سهل کرده است.

۲۸ بهمن ۱۳۸۸ ۱۸:۲۰
خبرگزاری فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید