اخبار

مدیرعامل بانک توسعه و تعاون در مشهد:سرانه ایجاد اشتغال در کشور 16 میلیون تومان است

مدیرعامل بانک توسعه و تعاون در مشهد:سرانه ایجاد اشتغال در کشور 16 میلیون تومان است
خبرگزاری فارس: مدیرعامل بانک توسعه و تعاون گفت: سرانه ایجاد اشتغال در کشور به‌ ازای هر نفر 16 میلیون تومان است.
سرمایه اولیه بانک توسعه تعاون کشور پنج هزار میلیارد ریال است که 80 درصد آن تاکنون توسط بانک مرکزی تامین و پرداخت شده
ماشاالله عظیمی امروز در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی تعاون در گفتگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: امسال حدود 11 هزار فرصت شغلی در این بخش ایجاد شده و حدود 25 هزار شغل حفظ شده که سرانه حفظ مشاغل به‌ ازای هر نفر 4 میلیون و 600 هزار تومان است.
وی خاطرنشان کرد: بانک توسعه و تعاون تنها موسسه تخصصی تعاون است که نرخ تسهیلات را به 12 درصد کاهش داده است و با حمایت دولت و مساعدت مجلس روی این نرخ حرکت خواهد کرد.
مدیرعامل بانک توسعه و تعاون با بیان اینکه تسهیلات ایجادی و توسعه‌ای برای پایداری و ماندگاری مشاغل است، افزود: بیش از 50 درصد تسهیلات به‌ منظور ایجاد مشاغل، 30 درصد آن در راستای تکمیل و توسعه مشاغل و 20 درصد تسهیلات سرمایه در گردش و کوتاه مدت بوده است.
وی تصریح کرد: 80 درصد تعاونی‌ها تولیدی هستند و عمده مشکلات آنها نداشتن فرهنگ کار جمعی و تیمی است که اگر فرهنگ‌سازی شود به اقتصاد تعاونی به عدالت و توسعه پایدار دست پیدا خواهد کرد.
عظیمی همچنین گفت: کمترین معوقات بانک‌ها و تعاونی‌ها در کشور مربوط به بخش تعاون و در حدود 12 درصد بوده و چون بدنه کارشناسی بانک، جوان است راندمان نظارت بر تعاونی‌ها بیشتر از سایر موسسات است.
"ماشا الله عظیمی" روز چهارشنبه در حاشیه نمایشگاه بین المللی تعاون و تجارت کشور در مشهد در یک نشست خبری افزود: سرمایه اولیه بانک توسعه تعاون کشور پنج هزار میلیارد ریال است که 80 درصد آن تاکنون توسط بانک مرکزی تامین و پرداخت شده و بقیه آن به تدریج تامین می شود.
وی ادامه داد: طبق اساس نامه بانک توسعه تعاون 70 درصد تسهیلات این بانک به شرکتهای تعاونی پرداخت می شود.
وی اضافه کرد: بانک توسعه تعاون در راستای ابلاغیه و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در راستای اجرای سیاستهای اصل 44، توسعه همه جانبه بخش تعاون و افزایش سهم مردم در اقتصاد ملی و با تغییر ماهیت کاری صندوق تعاون از شهریور ماه جاری تشکیل شد.
وی اضافه کرد: امیدواریم بر اساس بند 2 ماده 29 قانون اجرایی شدن اصل 44 از محل واگذاری ها برای تقویت بخش مردمی اقتصاد، از سال آینده وجوه بیشتری به بانک توسعه تعاون اختصاص یابد.
عظیمی افزود: اگر سهم بانک توسعه تعاون از درآمد حاصل از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی پرداخت شود و تقویت مالی بانک توسعه تعاون محقق گردد، سال 89 سال خوبی جهت عملی شدن برنامه‌ها و اهداف این بانک است.
وی با اشاره به پرداخت 15 هزار و 270 میلیارد ریال تسهیلات به شرکتهای تعاونی از ابتدای دولت نهم تاکنون گفت: پرداخت این تسهیلات نقش مهمی در توسعه بخش تعاون داشت.
عظیمی گفت: تسهیلات فوق از ابتدای دولت نهم لغایت شهریورماه امسال توسط صندوق تعاون و از شهریورماه جاری تاکنون بعد از تبدیل این صندوق به بانک توسعه تعاون، توسط این بانک به متقاضیان شرکتهای تعاونی پرداخت شد.
مدیر عامل بانک توسعه تعاون گفت: این درحالی است که از ابتدای تاسیس صندوق تعاون کشور در سال 64 لغایت قبل از دولت نهم، تنها چهار هزار و 950 میلیارد ریال تسهیلات توسط این صندوق به واجدین شرایط شرکتهای تعاونی پرداخت شده بود.
وی اظهار داشت: همچنین 50 درصد مجموع این تسهیلات پرداختی از ابتدای دولت نهم تاکنون برای ایجاد، 30 درصد برای تکمیل و 20 درصد هم برای تامین سرمایه در گردش شرکتهای تعاونی کشور پرداخت شد.
عظیمی گفت: با پرداخت این تسهیلات تنها از ابتدای امسال تاکنون 11 هزار فرصت شغلی جدید در بخش تعاون کشور ایجاد و 25 هزار اشتغال موجود حفظ شد.
او سرانه ایجاد اشتغال در بانک توسعه تعاون کشور را حدود 160 میلیون ریال ذکر کرد.
وی گفت: با تبدیل صندوق تعاون به بانک توسعه تعاون، این بانک به عنوان تنها بانک تخصصی بخش تعاون با سرمایه پنج هزار میلیارد ریال از شهریور ماه جاری راه اندازی شد.
او اضافه کرد: با راه اندازی بانک توسعه تعاون همه 370 شعبه صندوق تعاون در ساختار جدید و با افزایش سطح فعالیتها به عنوان شعب این بانک به کار خود ادامه دادند.
وی مزیت و برنامه محوری و توجه به مزیتهای بخش تعاون نقاط مختلف کشور را از جمله سیاستهای بانک توسعه تعاون عنوان کرد
۲۱ بهمن ۱۳۸۸ ۱۳:۵۰
فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید