اخبار

بخش تعاون یکی از دست آوردهای مهم انقلاب اسلامی است.

بخش تعاون یکی از دست آوردهای مهم انقلاب اسلامی است.
معاون نظارت و توسعه تعاونی های وزارت تعاون در نشست خبری اطهار داشت : بخش تعاون یکی از دست آوردهای مهم انقلاب اسلامی است که در نتیجه اجرای اصل 44 قانون اساسی و تصویب قانون بخشی تعاون در نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد و توسعه پیدا کرد.
مهندس غریب رضا گفت:در شرایطی که اقتصاد ما متکی است به یک نظام اقتصاد دولتی ، حضور مردم برای فعالیتهای اقتصادی و پذیرش تصدی های اقتصادی که توسط دولت در حال اجرا است جهت انجام این فعالیتها مشکل نیست و با واگذاری اینها به تدریج کوچک کردن بخش دولتی علی القاعده زمینه حضور برای مردم فراهم می شود.
معاون نظارت و توسعه تعاونی های وزارت تعاون در نشست خبری که با حضور قاسمی مدیر کل دفتر تعاونی های نوع جدید تعاون و گلریز خاتمی مدیر کل تعاون استان فارس برگزار شد اظهار داشت: بخش تعاون یکی از دست آوردهای مهم انقلاب اسلامی است که در نتیجه اجرای اصل 44 قانون اساسی و تصویب قانون بخشی تعاون در نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد و توسعه پیدا کرد.
مهندس عبدالمجید غریب رضا گفت: به استناد اصل 43 قانون اساسی در واقع توسعه اشتغال به عنوان اهداف متعالی بخش تعاون پیش بینی شده که نظام جمهوری اسلامی تأکیدی بر توسعه اشتغال از طریق بخش تعاون است.
وی افزود: در چارچوب این اهداف توسعه بخش تعاون هم در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون سیاستهای اصل 44 تأکید شده است. که از جمله این مباحث تشکیل تعاونی های فراگیر ملی جهت فقرزدایی است. و همچنین تشکیل تعاونی های سهامی عام برای توسعه اشتغال و سرمایه گذاری است. و تأکیدی که بر واگذاری تصدی ها در کشور و واگذاریهای شرکتهای دولتی به مردم موضوع دیگری است که زمینه مردمی کردن اقتصاد را فراهم می کند.
مهندس غریب رضا افزود:در شرایطی که اقتصاد ما متکی است به یک نظام اقتصاد دولتی ، حضور مردم برای فعالیتهای اقتصادی و پذیرش تصدی های اقتصادی که توسط دولت در حال اجرا است جهت انجام این فعالیتها مشکل نیست و با واگذاری اینها به تدریج کوچک کردن بخش دولتی علی القاعده زمینه حضور برای مردم فراهم می شود و در خصوص این موضوع مبادله تفاهم نامه های متعدد با وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی زمینه را برای حضور مردم و واگذاری تصدی ها به تدریج فراهم خواهد کرد.
معاون نظارت و توسعه تعاونی های وزارت تعاون در خصوص عوام نامه های مبادله شده اظهار داشت: با سازمان گسترش صنایع جهت سرمایه گذاری های صنعتی و اجرای طرحهای آمایش صنعتی ، مبادله تفاهم نامه با وزارت بهداشت و درمان برای فعالیتهای تخصصی و خدماتی در بخش پزشکی از طریق تعاونیها با وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه بخش تعاون و واگذاری بسیاری از تصدی ها در بخش کشاورزی به مردم و اتحادیه ها وزارت آموزش و پرورش جهت مبادله واگذاری فعالیتهای آموزشی وزارت آموزش و پرورش سازمان ایران گردی و میراث فرهنگی جهت گسترش فعالیتها در این زمینه که اینها زمینه هایی هستند که باعث اشتغال خواهند شد و توسعه اشتغال را فراهم می کنند و سایر وزارت خانه های دیگری که وجود دارند پروژه های متعددی در این زمینه تعریف شده که به تدریج در حال اجراست.
وی همچنین در ارتباط با فقر زدایی گفت:تفاهم نامه ای با کمیته امداد و سازمان بهزیستی مبادله کردیم که این کار برای پشتیبانی از خانواده هایی که در سه دهک پائین درآمدی هستند و ایجاد اشتغال برای این افراد موضوعی است که در دستور کار قرار دارد. و برای فقرزدایی ما با توجه به منابعی که از محل فروش سهام شرکتهای دولتی بخش تعاون اختصاص پیدا می کند و مصوبات سفرهای هیأت دولت در استان فارس حدود 50 میلیارد تومان مصوب شده است که برای این کار اختصاص داده ایم و اینها زمینه های کار هست که تعریف شده و در حال اجرا می باشد. و تعاونیهای فراگیر ملی از افرادی تشکیل می شود که عضو 3 دهک پائین جامعه باشند.
مهندس غریب رضا همچنین خبر از تأسیس صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون داد و گفت:از جمله کارهایی که در ابتدای سال 89 اتفاق خواهد افتاد تأسیس صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون که این صندوق با هدف پشتیبانی تعاونیهایی که در بخش تعاون بنا به سرمایه گذاری می کنند و به لحاظ کمبود وسایق مورد نیاز سیستم بانکی مشکل دارند مورد ضمانت این صندوق قرار خواهند گرفت و می توانند خودشان را برای سرمایه گذاری از سیستم بانکی با پشتوانه این صندوق دریافت کنند.
۱۱ بهمن ۱۳۸۸ ۱۰:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید