اخبار

تولیت آستان قدس رضوی: پیشرفت و توسعه جامعه مرهون تلاش‌های کارگران است

تولیت آستان قدس رضوی:  پیشرفت و توسعه جامعه مرهون تلاش‌های کارگران است
تولیت آستان قدس رضوی پیشرفت و توسعه جامعه را مرهون تلاش‌های کارگران دانست و نسبت به رفع مشکلات جامعه کارگری تأکید کرد.

تولیت آستان قدس رضوی پیشرفت و توسعه جامعه را مرهون تلاش‌های کارگران دانست و نسبت به رفع مشکلات جامعه کارگری تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی ، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی به مناسبت 11 اردیبهشت ماه روز جهانی کارگر در دیدار جمعی از کارگران صنایع، بخشهای خدماتی مشهد و جامعه کارگری آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد؛ درگذشت مظلومانه پاکبان عیسی جلایریان را تسلیت گفت و اظهار کرد: ان شاءالله خداوند این پاکبان عزیز که مظلومانه در حال خدمت به مردم و شهر امام رضا(ع) ارتحال یافت را مورد لطف و رحت خود قرار دهد و دستگاه‌های مربوطه نیز اشراری که باعث این جنایت شدند را شناسایی و محاکمه کنند.

تولیت آستان قدس رضوی نفس کار کردن را بسیار گرامی و ارزشمند معرفی و با اشاره به اهمیت کار و تلاش در اسلام، تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در سخنی می‌فرمایند «کسی که برای اداره زندگی خانواده خود و کسب روزی حلال تلاش می‌کند، همانند فردی است که در راه خدا جهاد کرده است»؛ این روایت نشان از اهمیتی دارد که اسلام برای کار قائل است.

وی دست نیاز به سوی دیگران دراز کردن را در اسلام مذموم دانست و عنوان کرد: دست نیاز به سوی دیگران دراز کردن به کرامت و عزتی که خداوند به انسان عنایت کرده خدشه وارد می‌کند و این گناه کوچکی نیست؛ کسی که در هر رده اجتماعی برای حفظ عزت خود کار می‌کند، تمام لحظاتی که تلاش میکند برای او ثواب و حسنه است.

حجت الاسلام والمسلمین مروی کار و تلاش را موجب عزت، شرافت و کرامت انسان برشمرد و عنوان کرد: نفس کار کردن بسیار با ارزش و مقدس است به ویژه در شرایط کنونی که دشمنان از طریق مسائل اقتصادی درصدد ضربه به کشور ما هستند، لذا هر محصولی که با تلاش کارگران و تولیدکننده‌گان ساخته میشود، همانند تیری است که برای دفاع از استقلال یک کشور اسلامی و عزت مسلمانان به سوی دشمن پرتاب می‌شود.

وی با اشاره به آیه شریفه «وَلَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا، خداوند هیچ گاه برای کافران نسبت به مؤمنان راه تسلّط باز نخواهد نمود» ابراز کرد: امروز عمده تسلط، تسلط اقتصادی است و مستکبران از مسیر اقتصاد کشورها را به استعمار میکشند و سرنوشتشان را در دست می‌گیرند؛ از این رو هر کارگری به هر میزان که به تولید کشور کمک ‌کند به همان میزان به استقلال کشور کمک کرده است.

تولیت آستان قدس رضوی کارگران را به نوآوری و ابتکار در انجام امور توصیه و ابراز کرد: اگر فردی بتواند حتی یک قدم به کیفیت و کمیت تولید محصولی بیافزاید، این اقدام برای او صدقه‌ای جاریه است؛ خداوند به ایرانیان استعداد و هوش فوق العاده ای عنایت فرموده اما کشورهای پیشرفته از فرصت هایشان خوب استفاده می‌کنند که اگر ماهم بتوانیم اینگونه عمل کنیم قطعا موفقیت هایمان دوچندان خواهد شد.

وی ناامیدی از پیشرفت و «ما نمیتوانیم» را وسوسه‌ای شیطانی از سوی کشورهای مستکبر برای دیگر ملل معرفی و عنوان کرد: نگاهی به تاریخ تمدن بشری نشان می‌‌دهد که پیشرفت غربیان در عرصه های مختلف از جمله پزشکی و صنعت مرهون مسلمانان است، روزگاری که در کشورهای اسلامی درمانگاه و کتابخانه هایی با صدها جلد کتاب خطی وجود داشت در کل اروپا یک کتابخانه پیدا نمی‌شد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه مسئولان و مدیران باید به نقطه نظرات کارگران توجه کنند، اظهار کرد: گاهی کارگران به سبب تجربه ای که در کار دارند، ممکن است به ایده ای برسند که شاید افراد تحصیل کرده به آن ایده نرسند.

وی در ادامه به توجه مقام معظم رهبری نسبت به ارتباطات مردمی اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بسیار به نظرات مردمی اهمیت میدهند، در جلسه ای معظم له ‌فرمودند «گاهی برخی مطالب را که می‌گویم و در کشور بسیار اثرگذار است، از همین ارتباطات مردمی و نظرات مردم است

تولیت آستان قدس رضوی همچنین کارگران را به انجام با دقت وظایف توصیه و اظهار کرد: در روایات اسلامی یکی از نشانه ها افراد با تقوا انجام با دقت و خوب وظایف محوله است؛ به فرمایش رهبر معظم انقلاب، انسان‌ها در هر جایگاهی که قرار می‌گیرند، باید تمام توان و تمرکز خود را برای انجام آن وظیفه به کار گیرند؛ در حقیقت جدی گرفتن کار، مشوق روحی برای انجام آن کار با کیفیت هرچه بیشتر است.

وی همچنین نسبت به پرداخت به هنگام حقوق کارگر تأکید و ابراز کرد: حقوق کارگر حتی یک روز نباید به تأخیر بیوفتد، اگر شرکتی حتی یک روز حقوق کارگران را به تعویق بیاندازند آن سودی که به موجب آن کسب می‏کند حرام است، مدیران باید به داد کارگران برسند و اجازه ندهند حقوق کارگران تضییع شود.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: مدیران باید شرایط و بستر مناسب برای بالا بردن سطح دانش کارگران با استعداد را فراهم آوردند، زیرا رشد کارگران موجب رشد و پیشرفت کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین مروی در پایان از تلاش های اتوبوسرانان و پاکبانان حریم حرم مطهر در شبهای قدر و سایر مناسبت‌های مذهبی تقدیر و تصریح کرد: کار کارگران حوزه خدمات در شهر امام رضا(ع) اهمیت ویژهای دارد؛ اینجا شهر امام رضا(ع) است و کارگران حوزه خدمات، به مجاوران و زائران حضرت رضا(ع) خدمت رسانی میکنند که اهمیت بالایی دارد.

پیش از سخنان تولیت آستان قدس رضوی، مالک رحمتی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی به ایراد سخن پیرامون اهمیت کار و جایگاه کارگران در پیشرفت و توسعه کشور پرداخت و کارگری را مایه افتخار دانست. 

محمدامین بابایی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این دیدار به شرایط سخت کاری کارگران در ایام شیوع کرونا اشاره و ابراز کرد: در ایام کرونا حتی یک روز واحدهای تولید استان و خدمات پاکبانان تعطیل نشد، در این دوران جامعه کارگری مظلوم ترین قشر بود که خدمات و تلاش‌ها آنان کمتر دیده شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی کارگران را مدافعان تولید در دوران جنگ اقتصادی خواند و گفت: از تصویب افزایش حقوق کارگران در دولت سیزدهم و توجه دولت محترم به این قشر تقدیر می‌کنم و امیدوارم با تلاش‌های دولت خدمتگزار روز به روز شاهد بهبود شرایط زندگی کارگران باشیم.

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۱:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید