اخبار

رتبه دوم خراسان رضوی در توسعه تعاونی‌ها

رتبه دوم خراسان رضوی در توسعه تعاونی‌ها
خراسان رضوی با دارا بودن هفت هزار و ۲۱۷ شرکت تعاونی رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است و این تعاونی‌ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی جدید ایفا کرده‌اند.

خراسان رضوی با دارا بودن هفت هزار و ۲۱۷ شرکت تعاونی رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است و این تعاونی‌ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی جدید ایفا کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی هم با بیان این که هم‌اکنون ۳۴ درصد تعاونی‌های استان در بخش خدمات، ۳۳ درصد در بخش کشاورزی و ۱۴ درصد در بخش صنعت فعال هستند افزود: ۶ درصد از تعاونی‌های استان هم در بخش مسکن، ۲ درصد در بخش حمل و نقل و بقیه در سایر حوزه‌ها فعال هستند.

محمد سنجری افزود: در حوزه بانوان نیز ۶۰۱ تعاونی با سرمایه ۵۰ میلیارد ریال فعالیت دارند که در مجموع بیش از هفت هزار و ۷۲۰ فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

وی ادامه داد: ۱۰ درصد تولید فرآورده‌های دامی، هشت درصد تولید محصولات زراعی، پنج درصد تولید گوشت مرغ و تخم مرغ استان توسط شرکت‌های تعاونی صورت می‌گیرد. همچنین سه درصد بهره‌برداری معادن، دو درصد تولید محصولات نساجی، چرم، پوشاک و دو درصد تولید محصولات سلولزی و شیمیایی با تعاونی‌های استان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: ۶۵ طرح با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۸۳۰ میلیارد ریال از سوی شرکتهای تعاونی این استان در هفته تعاون افتتاح می‌شود.

سنجری افزود: این طرحها که در مجموع بیش از ۶۵۰ فرصت شغلی در خراسان رضوی را ایجاد می‌کنند به صورت متمرکز از طریق ویدئو کنفرانس طی هفته تعاون به بهره برداری می‌رسند.

وی با بیان اینکه توجه به ظرفیتهای روستاها در ایجاد اشتغال از جمله برنامه های مدنظر وزارت تعاون است ادامه داد: به همین منظور "طرح روستا- تعاون" در روستاهایی با ویژگیهای همچون "جمعیت افزون بر ۵۰ خانوار، مهاجرفرستی پایین و ضریب مشارکت پذیری بالا" در استان خراسان رضوی در حال اجراست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اجرای "طرح روستا- تعاون" را در راستای تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از تولید و اشتغال و همچنین پیاده‌سازی "برنامه اشتغال فراگیر" وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برشمرد و گفت: اجرای این طرح نقش موثری در توسعه و توانمندسازی تعاونیهای روستایی، رونق و کارآفرینی اقتصادی روستاییان و ایجاد فرصتهای جدید شغلی دارد.

سنجری افزود: در این راستا ۱۴۱ تعاونی در قالب این طرح با هزار و ۹۴۲ عضو و با اشتغالزایی دو هزار و ۲۳۵ نفر و سرمایه ثبتی ۷۳۰ میلیون تومان از ابتدای طرح تا کنون تشکیل شده است. همچنین با اعتبارات روستایی پرداخت شده به ۴۹ طرح تعاونی برای ۵۳۸ نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در بخش تعاون استان با هدف ایجاد اشتغال و توانمندسازی روستاییان ۲۶ شرکت تعاونی به عنوان معین اقتصادی تعاون در ۵۷ روستا مشغول به فعالیت هستند و ۱۷۸ پروژه توسط تعاونی‌های معین در روستاهای هدف در جهت توانمندسازی روستاییان در دست اجراست.

۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۷:۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید