اخبار

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست کارگروه اشتغال :نرخ بیکاری خراسان رضوی ۹.۴ درصد اعلام شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست کارگروه اشتغال :نرخ بیکاری خراسان رضوی ۹.۴ درصد اعلام شد
نرخ بیکاری استان ۹.۴ درصد است که براساس برنامه ای که در سال جاری تدوین شده امید است به ۸.۵ درصد کاهش یابد.

نرخ بیکاری استان ۹.۴ درصد است که براساس برنامه ای که در سال جاری تدوین شده امید است به ۸.۵ درصد کاهش یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی عصر شنبه در نشست کارگروه اشتغال استان گفت: باید تلاش کنیم با ایجاد ۷۰۶ هزار شغل دیگر در استان، نرخ بیکاری به ۸.۵ درصد برسد.

علی رسولیان با تاکید بر اینکه اشتغال حمایتی برای استان خراسان رضوی بسیار حائز اهمیت است افزود: باید بتوانیم برای افراد کم توان شغل ایجاد کنیم، لذا رویکرد بانک ها باید در این خصوص بهبود یابد و ضرورت دارد که دستگاه های متولی نیز به تعهداتشان عمل کنند.

وی پیشنهاد کرد، و هفته به بانک های عامل و نهادهای حمایتی فرصت داده شود تا بتوانند گزارش های لازم را از عملکرد خود تدوین و ارائه کنند.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سهم استان از تبصره ۱۸ قانون بودجه ۲۸ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال است که باید تخصیص پیدا کند و شامل ۹۵۰ میلیارد ریال وجه نقد، هزار و ۱۵ میلیارد ریال یارانه تسهیلات و هزار و ۱۰۸ میلیارد ریال کمک بلاعوض است.

وی افزود: براین اساس برای استان خراسان رضوی ایجاد ۴۶ هزار و ۵۳۱ شغل پیش بینی شده که اگر نتوان تسهیلات مزبور را جذب کرد، سایر استان ها از این ظرفیت بهره خواهند گرفت.

مدیرکل تعاون ،کارو رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: وظیفه اصلی کارگروه اشتغال پیگیری مصوبات شورای عالی کار می باشد که در قانون برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.

محمد سنجری افزود: عملکرد دستگاه ها در حوزه تبصره ۱۸ در سطح ملی با پراکندگی همراه بوده و تفاهم نامه های اعتبارات تبصره ۱۸ بین سازمان برنامه و بودجه کشور و دستگاه ها و وزارتخانه ها منعقد شده و این مسئله پراکندگی هایی را موجب شده است.

وی اظهار داشت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز در بهار سال گذشته ۴۳.۵ درصد اعلام شد که در بهار امسال به ۴۰.۴ درصد کاهش یافت و نرخ بیکاری استان پس از چندین سال تک رقمی شد و از ۱۰.۷ درصد در بهار پارسال به ۹.۴ درصد در بهار امسال کاهش یافت.

وی گفت: آخرین اعلام برای سهم خراسان رضوی از اعتبارات روستایی ۶ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال بوده است که ۵.۱ درصد از سهم کشور در این حوزه اعتباری را شامل می شود.

سنجری افزود: از این مبلغ دو هزار و ۱۹۴ میلیارد ریال سهم نهادهای حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید است که ابلاغ لازم برای آن صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: در مجموع ۳۰ درصد از منابع مزبور به صورت متمرکز هنوز در اختیار تهران است، برهمین اساس مکاتبات متعدد از سوی خراسان رضوی و تمام استان های کشور با وزارتخانه صورت گرفته و درخواست شده است ۳۰ درصد منابع متمرکز (با توجه به حجم بالای طرح هایی که نزد بانک هاست)، در اختیار استان ها قرار بگیرد که به احتمال زیاد این امر محقق خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر پنج هزار و ۶۴۴ طرح برای جذب منابع مزبور در استان توسط بانک ها مصوب شده که از این تعداد پنج هزار و ۵۲۷ طرح منجر به انعقاد قرارداد شده و برای پنج هزار و ۴۴۸ طرح نیز پرداخت صورت گرفته است.

سنجری در خصوص عملکرد بانک های خراسان رضوی افزود: بانک توسعه و تعاون ۷۱۰ میلیارد ریال، بانک کشاورزی هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال، پست بانک ۷۶۰ میلیارد ریال و صندوق توسعه کارآفرینی ۷۵۰ میلیارد ریال به نهادهای حمایتی پرداخت کرده اند که میانگین پرداخت استان با احتساب نهادهای حمایتی، ۶۹ درصد است.

وی اظهار داشت: روند پرداخت اعتبارات توسط بانک ها کند شده و این مسئله ناشی از وضعیت طرح ها و عملکرد دستگاه های حمایتی بوده است.

۲۳ تیر ۱۳۹۸ ۰۷:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید